Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Seçim rüzgarları sertleşiyor

Ali KARAASLAN
11 Ocak 2014 - 12:19
Okunma : 66930
Yorumlar : 0

Bayburt'' da seçim rüzgarı zaman daraldıkça sertleşmeye başladı. Bayburt da iki dönemdir üst üste iktidar partiden belediye başkanı çıkıyor. Halk teveccühünü adaylara değilde, istikrardan yana kullanıyor. Kesinlikle şu doğru bir düşünce değildir, Bu kişi iktidar partisinden aday bu kişiyi seçelim demekte doğru değildir. Yerel yöneticilik farklı bir kapasite, farklı bir anlayış ve en önemlisi fedakarlık isteyen bir iştir. Milletvekilliği gibi değil ki el kaldır indir geldi seçim zamanı sonra da sonra ki dönem için kolları sıvayasın.

Halk teveccühünü iki dönemdir istikrardan yana kullanmış olmasına rağmen, iki dönem sonunda önemli bir değişiklik kaydedilememiştir. Mevcut Belediye başkanı Syn H.Ali POLAT ''ın tekrar aday gösterilmemesi ve yerine gösterilen Ak Parti adayının da eğitimci kökenli olması İnsanların kafasını karıştırıyor. Akp ye yapılan 8 başvurunun ardından farklı kişiler yada en önemlisi mevcut başkanın tekrar aday gösterilmesi beklenirken, bir anda Syn Mete MEMİŞ in aday gösterilmesi insanlarda soru işaretlerine neden oldu. Yine Ak parti ile cemaat arasında bulunan sürtüşmeler ve 17 Aralık sonrası cereyan eden operasyon yada soruşturmalarda halkın düşüncelerini olumsuz yönde etkileyebilir.
Bu nedenlerden dolayı halkın düşünceleri şu an için karışık olup, farklı alternatif çözümler düşünebilirler. Bu anlamda MHP den Syn İdris AYDIN yıllardır siyasetin içerisinde aktif olarak rol alan bir kişilk ile favori gibi gözükmekte. Bayburt da bulunan Parti kökeni ve daha önemlisi adayın bir Projeci ve İnşaatçı kimliğinin olması onun için avantaj oluşturmaktadır.
SP nin adayı ise Syn Fatih BURAK ise yıllardır aktif siyasetiyle tanınan bir isimdir. Esnaf kökenli olması onun içinde avantaj olabilir. SP parti olarak ülke genelinde nüfus oranına göre en sağlam tabanı Bayburt da bulunmakta. Buda göz ardı edilemez bir ilerlemeye vesile olacak etken olabilir.
Halk şehircilik adına yoluyla, suyuyla, caddesiyle, sokağıyla...İlin kalkınmasıyla, sanayisinin ilerlemesiyle vs... somut çalışmalar bekliyor,tabi sosyal ve kültürel beklentileri de göz ardı etmemek gerek. Bu makamlara talipli kişilerin elinin taşın altından hiç çıkmaması gerek. Çünkü burası resmiyette il statüsüne kavuşmuş ama fiilen bir kasabayı andıran küçük bir şehir. İl olduğundan buyana yaklaşık çeyrek asır geçmiş olmasına rağmen seçilen yerel yada genel yöneticiler, bir adım ileri götürememişlerdir. Bu şehirdeki göç bunun ıspatıdır. Syn vekilimiz Bünyamin ÖZBEK her ne kadar göç durağanlaştı dediyse de tam aksi göç devam ediyor. Çünkü burda Üniversite yeni yapılanan bir eğitim kurumu hala öğrenci almaya devam ediyor ve bu öğreciler sayesinde nüfus oranın da azalma durmuş gibi gözükmekte. Aslında gelen öğrenci nüfusu kadar göç eden Aile bulunmakta bu görülmüyor. Dolayısıyla göç yavaşladı, işsizlikten dolayı göç durdu söyleniyor. İşsizlik olmadığından dolayımı dır bir yere bir temizlik görevlisi talebi bulunacak olsa vatandaş gidip birilerinin kapısını çalıyor, işe yerleştirilebilmek için. Bu mudur işsizlik anlayışı yoksa ileri demokrasi anlayışımı anlayamadım.

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri