Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Yılanlarla Tedavi

10 Eylül 2012 - 14:23
EDİTÖRDEN
Okunma : 110790
Yorumlar : 0

Kırkpınar Köyünde Mayıs–Haziran aylarında ortaya çıkan yılanların, birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Köye gelenler, bu yılanları vücutlarına koyarak şifa arıyor.

Kırkpınar köyünde yılanlar, köylüler tarafından alınarak özel hazırlanmış toprak kaplarda sütle besleniyor. Bazıları için korkutucu olan bu sürüngenler, sedef, yılancık, egzama gibi birçok hastalığa iyi geldiğine inananlar tarafından vücutlarının o bölgelerine konuluyor. Yılanların çıkışıyla beraber Kırkpınar Köyü her yıl binlerce hastanın akınına uğruyor.

Yılancık, sedef, behçet, romatizma ve eklem ağrıları başta olmak üzere birçok hastalığı tedavi ettiği öne sürülen doktor yılanlar, sadece Mayıs ve Haziran ayları arasında ortaya çıkıyor ve bu dönemin sonunda ortadan kayboluyor.

Türkiye'nin dört bir yanından, hatta Avrupa'dan gelen hastalar, yılanları hastalıklı bölgenin üzerine koyarak tedavi olmayı beklerken, köylüler de tedavi olmaya gelenlere her konuda yardımcı oluyor. Hastalara 5 milyon lira karşılığında yılanlı tedavi yapan köy halkı, yılanların 90 yıldan beri köy girişindeki Kırkpınar Dağı'ndan çıktığını, Mayıs ayı ortalarında ortaya çıkan yılanların Haziran ayının ilk haftasında kaybolduğunu söylüyorlar

Tedavi olmak için Kırkpınar Köyü 'ne gelen hastalar, son çare olarak köye geldiklerini anlatarak, "Hastalığımız için gitmedik doktor, çalmadık kapı bırakmadık. Yılanlı tedavinin etkisini duyunca buraya geldik" diyorlar. Daha önce yılanlı tedaviden olumlu sonuç aldıklarını söyleyen hastalar ise akrabaları ile birlikte aynı tedavi için Kırkpınar'a yeniden geliyorlar.

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri