Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Gökçedere Beldesi

06 Eylül 2013 - 17:14
İLÇE ve BELDELER
Okunma : 144696
Yorumlar : 2

Gökçedere Bayburt’un Demirözü ilçesine bağlı bir beldedir. Bayburt’ta Aydıntepe içesinden sonra en büyük yerleşim yeridir.

Tarihi bir bölge olan Gökçedere, 600 yıllık Camii ve medresesine ev sahipliği
yapar. Akkoyunlu Devletine payitahtlık yapmış bir merkezdir. Beldemizde tarihi eser olarak 1517 Yılında Akkoyunlular tarafından yapılmış cami, hamam , medrese bulunmaktadır. Ayrıca beldemizdeki belediye binasının arkasında Toprak Kale bulunmaktaydı fakat tahrip sonucu yok oldu.

Beldenin eski ismi Pulur'dur. Pulur kelimesi Toprak Kale anlamına gelmektedir.
Cumhuriyet döneminde ise Gökçedere adını alır. Gökçedere ismi ise beldenin arka tarafında çarhak denilen tepenin sol tarafında büyük bir dereden gelir. Beldemizin tam ortasından geçen Pulur(Gökçedere) Çayı ise, Akşar Beldesi yakınlarından Çoruh nehrine ulaşmaktadır. Halk; tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Verimli topraklara sahip olan beldemiz organik tarıma elverişli bölgelerden biridir. Beldemizde baraj sayesinde tarımda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Ayrıca beldemiz arıcılık için de elverişli alanlara sahiptir.

Beldemizdeki Pulur(Gökçedere) Höyüğü ilk tunç çağına ait çanak çömlek bulunması ile önem kazanmıştır. Beldemizin hane sayısı yaklaşık olarak 750-800 civarındadır.

Beldemiz üç mahalleden oluşmaktadır. Bunlar Yeşilyurt mahallesi, Pınarbaşı mahallesi ve Karşıyaka mahallesidir. Beldemizde bir lise, bir ilköğretim okulu, ptt şubesi ve sağlık ocağı (aile sağlık merkezi) bulunmaktadır. Beldemizde üç adet cami bulunmaktadır: Bunlar Gökçedere Ferahşat Bey Camii (Tarihi Cami), Yeni Mahalle Camii ve Karşıyaka Camiidir.

Ulaşım: Demirözü ilçesine uzaklığı 12km Bayburt’a uzaklığı 43km dir. Gümüşhane’nin Köse ilçesine uzaklığı ise 15km olup Erzincan’a uzaklığı 86km dir.

Pazar günü hariç haftanın diğer günleri Bayburt ve Erzincan seferleri vardır.


www.gokcederehaber.com


 
  Yorumlar
yunus akkoyunlu - 2012-09-17 08:30:18

teşekkür

sitenizde beldemizin resim ve bilgilerini paylaştığınız için teşekkür eder başarılar dilerim. İnş diğer kültür sitelerinizde büyük bir kitleye ulaşır. Elinize sağlık

MUZAFFER.ŞEKER - 2014-03-20 03:17:36

Tüm çalışan arkadaşlara başarılar dilerim.

Çelik oğlunun oğulları, iyi çalışmalar

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri