Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Bayburt’ da Tarımın Avantajları

Zr. Müh. Davut POLAT
09 Eylül 2012 - 19:10
Okunma : 63975
Yorumlar : 0

İlimizde tarım, türlü teşvik ve desteklere rağmen her nedense gereken ilgiyi görmüyor. İnsanımız diğer illerimizde ve yabancı memleketlerde zor şartlarda çalışmayı göze alıyor, fakat kendine sunulan, adeta ikram edilen bir büyük gelir kapısını görmemezlikten geliyor. Bu durumu anlamak mümkün değildir.

Burada sorumluluk; Vekillerimize, Valiliğe, Tarım İl Müdürlüğüne, Belediyelere ve diğer ilgili kurumlara düşüyor. Mevcut durumdan şunu anlıyoruz. Halka yeterli bilgi verilmiyor, anlatılmıyor, aydınlatılmıyor. Yada bir çok üreticinin çeşitli platforumlar da dile getirdiği gibi “bu destek, teşvik ve ucuz krediler söylemden ibaret, uygulamada yeri yok” şeklinde. Bu böyleyse bir tarımcı olarak bu şekilde kandırıldığımızı düşünmek dahi korkunç bir şey.

Bu teşvik, destek ve ucuz krediler hakkında üreticimize veya ilimizde tarım işletmesi kurmayı düşünen kişilere ipucu niteliğinde önemli bilgiler vermek istiyorum.Evvela Valiliğin en az 100 büyük baş hayvan yetiştirmek isteyenler için ORGANİZE TARIM BÖLGESİ kurduğunu kira ödemeden böyle bir yeri kullanabileceğinizi bilmenizi isterim. İyi düşünülmüş bir proje. Üretilen süte litre başına bir destek pirimi veriliyor. Üretilen süt 0.4 YTL/LT den peşin alınıyor. Yetiştirilen her kayıtlı düve için yıllık 200 YTL destek yardımı yapılıyor. Kurulacak işletme giderlerini belgelemek şartıyla % 35’i üreticiye geri ödeniyor. Ayrıca istenildiği zaman elinizdeki canlı hayvanları satma garantisi getiriliyor.

Bunların dışında asıl yasa ile belirlenen teşvik ve destekler var ki onlar oldukça önemli.Yem bitkileri, gebe düve alımı, suni tohumlama, hastalıklara karşı aşı, ilaçlar ve bunlarla ilgili ekipmanlar % 30’a varan hibe olarak verilen destekler mevcuttur. Örneğin yem için alınan teşvikle sıfıra yakın maliyetle yem girdisi sağlamak mümkün. Yine bir gebe düvenin satın alma bedeli olan 2500 YTL’nin 500 YTL’sini devlet ödüyor. Benzeri her konuda bir çok destek var.

İsteyenlerin % 10.4’lük yıllık faizle Ziraat Bankasından ucuz kredi kullanması mümkündür. Çiftçiye mazot desteği yine ayrı bir destek biçimidir. Tarım işletmeleri için vergi oranları sıfırdır. Ayrıca ilimizde SSK primleri % 50 indirimli yatırılmaktadır. Tohum desteğinden tutunda kaba yem fiyatı bakımından diğer bölgelere göre daha ucuzdur. İlimizde işçiliğin daha ucuz olması, tarımsal alanların göçler nedeniyle boş bulunması gibi birçok neden ilimizde tarımı özellikle hayvancılığı daha cazip hale getirmektedir. Arıcılıkta keza yine aynı teşvikler söz konusudur.

Ve önemli diğer bir konu artık TARIM SİGORTALARI KANUNU yürürlüktedir. Hastalık ve doğal afetlerin riski bu yolla en aza indirilmiştir.Tüm bu teşvikler destekler bir araya getirildiğinde açıkça görülmektedir ki ilimizde tarımsal üretimin maliyeti en az özellikle batı illerine göre %25 daha ucuzdur. Tarımsal faaliyetin cinsine bağlı olarak ta %40’lara varan avantajlar mevcuttur.

Tüm bu avantajlara rağmen insanımızın bu avantajları lehine çevirmemek için direndiğini görüyoruz.Topraklarımız boş, kıraçlaşmaya terk edilmiş, teknik elemanlarımız ve ilgili kurumlarımız atıl vaziyette, insanımız dışarıda daha zor şartlarda kazanmaya çalışıyor, hilelide olsa iltica hat safhada, ve bölge toprakları üzerinde gözleri olanların ekmeğine yağ sürecek bir kaçış. Tüm bunlara dur diyecek bizleriz. Bunun yolu bu avantajları lehimize çevirmektir.
Gelin hep birlikte gelecek nesilleri Bayburt’tan uzaklaştırmadan onları Bayburt’a kazandıralım. Unutmayalım ki Bayburt’un geleceği tarıma dayalı sanayii dedir. Lütfen bu konularda daha geniş bilgi için Tarım İl Müdürlüğünün kapısını aşındırın. Haklarınızı bilin ve isteyin.

Bir ziraatci olarak her konuda benden yardım isteyebilirsiniz. Sizin için bütün haklarınızı araştırırım. Yeter ki bir şeyler yapın ve isteyin.

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri