Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Akşar Beldesi

01 Ocak 2013 - 00:00
İLÇE ve BELDELER
Okunma : 101826
Yorumlar : 0

Akşar Kasabası,1991 yılından beri Belediye statüsünde olan bir beldedir. Kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte yörede bulunan Bulur tepe Höyüğü, Beldenin, milattan önce kurulmuş olduğunu göstermektedir.

Orta Asyadan gelerek yerleşim yeri olarak seçilen karacalar mevkisindeki yerleşim yeridir. Balahoy isminin alınışı rivayetlere dayanılarak kesin bilgi yoktur.Orta Asyadan gelen kavimin lideri (Başlarında bulunan yaşlı kadın) Eski Osmanlıda (bala- çocuk demek) (Hoy- bir sülaleden gelen isim) ikisinin birleşimi olarak (Hoyun çocukları) Balahoy isminin aldığı görülmektedir. Şimdi Bulurtepe olarak bilinen tepe içerisinde höyük olduğu kesin bilinmektedir. Belediyemizin 1995 tarihinde Erzurum Arkoloji Müdürlüğü toplantısına katılarak yapılan incelemeler sonucu tepe içerisinde kümbet ve o devirde yaşayan askeri cephanenin gömülü olarak saklandığı bilinmektedir. Şu an burasının sadece tarım amacıyla ekilebilir bir durumda olduğu görülmektedir. Erzurum Kültür Müdürlüğü tarafından Bulurtepe ve Korgan köprüsünün koruma altında bulunmaktadır.

Korgan köprüsünün nice kervanlara geçit vermiş Bayburt ilinin en eski tarihi yerlerinden birisi konumundadır. Şu anki haliyle çok az bir tadilatı gerekmekte olup eski tarihi güzelliğini korumaktadır. İpek yolu olarak bilinen tarihi köprünün Trabzon- İran transit yolu olarak tüm kervanların geçidi olmuştur. Akşar Kasabası Erzurum -Bayburt Devlet Karayolu üzerinde olup,Bayburt merkezine 25 km,Gümüşhane merkezine ise 55 km uzaklıktadır. Eski ipek yolunun Belde içerisinden geçmesi ve Tarihi korgan köprüsünün eski horasan taşlarıyla halen güncelliğini koruması ve Miladi 1830 Hicri 1257 yıllarında Beldede yaşayan Oslu Hoca türbesinin yontma taşlarla yapılı olarak Beldenin simgesi halindedir.

Eski ismiyle Balahoy diye tanımlanan şirin ve güzel Belde 1828-1829 Yıllarında Osmanlı- Rus savaşında laz lakaplı(Trabzon Valisi) Osman Paşa (Balahorda) 2000 askerle Bayburt ve Aydın tepe kuşatmasında savunmada kalmıştır. Düşmanın üstün kuvveti karşısında ilerleme yapamayarak Gümüşhane ve Trabzon dan gelen askerleri beklemiştir.Bayburt kuşatmasında savunma yapmadığı için halktan büyük tepki görmüştür.(Bilgiler Prof. Dr Zeki Velidi TOGAN tarafından Moskova kütüphanesinden gizlice alınarak(Rus Komutanın 1828-1829 savaş anıları) Türkiye ye getirilmiş ve bugün İstanbul Beyazıt kütüphanesindedir. Cenap EREN tarafından Türk çeye çevrilmiş, Sayın Sadri KARAKOYUN” lunun Bayburt Tarihi kitabından alınmıştır. 1991 yılında Belediye statüsüne kavuşmuş olup, hizmetlerine devam etmektedir.

Tarım :Akşar yerleşimi 1610-1660 kodları arasında düz alanlarda kuruludur. Belde tarım arazileri ile çevrili olup toplam kentsel alanın % 61.148 ini teşkil etmektedir.Belde halkı tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomi ile geçimini temin etmektedir.Belde ve çevresinde karasal iklim özellikleri hüküm sürmekte olup,kışları soğuk, yazlar sıcaktır. Beldenin en önemli yerüstü suyu Çoruh nehrine giden bir kolu ve Belde içerisinden geçen Pamuktaş deresi olup tarım sulamasında büyük önem taşımaktadır.İmar sahası içerisindeki 4633 dekar arazinin 1610 dekarlık bölümü sulu ziraat arazisi olup, sebze, yonca, buğday,arpa ekimi yanında meyve bahçeciliğide yapılmaktadır. Sulu ziraat yapılan arazilerde genelde buğday, yonca, korunga, patates ve fasulye gibi ürünler ekilmektedir. Ürünlerin ulaşım ve pazarlama imkanları iyidir. Kuru ziraat alanlarında hububat, nadas münavebe sistemi hakimdir. Arazinin verim potansiyeli iyi olduğu görülmektedir. Ayrıca Beldede sulu arazide kavak ağacı yetiştirilmekte bunun yanı sıra arıcılığa son dönemlerde büyük önem verilmiştir. Akşar Beldesinde hayvancılık çok yaygındır, besi ve süt hayvancılığına önem verilmektedir.

Turizm : Akşar Beldesi içerisinde ve Güney istikametinde Bayburt- Gümüşhane Devlet karayolu kenarında bulunan, Korunması önerilen ve Arkeolojik değeri olan HÖYÜK (Tim ulus) alanı, yine Beldenin sınırları içerisinde bulunan Tarihi ipek yoluna yıllarca geçit veren ve güncelliğini koruyan eski horasan taşları ile yapılmış korgan köprüsü, Beldenin simgesi haline gelen Oslu Hoca Türbesi ( Şairin dediği gibi,Bir kılı kırka yarar Oslu gibi alimi var) Beldenin içerisinde tepe üzerinde bulunmaktadır.

Ticaret :Akşar ekonomisinin tarımsal faaliyetlere dayandığı kırsal bir yerleşim yeri olmakla beraber, Bayburt İl merkezine yakın olması nedeniyle ticari faaliyetler çok gelişmiştir. Mevcut ticari birimler gıda ticaretine dönük bakkallardan yapılmaktadır. Akşar da yaşayan halkın % 15 şi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alım satım işleri ile uğraşmaktadırlar. Hububat ürünlerinden arpa, buğday, patates, fasulye gibi ürünlerinde İl merkezinde ticareti yapıldığı görülmektedir. Ayrıca kavak ağaçlarınında satışlarıda yapılmaktadır.

Sanayi : Akşar Beldesi çok hızlı bir şekilde gelişmekte olup, şu anki haliyle 3 adet kereste atölyesi, 1 adet demir doğrama atölyesi bulunmaktadır.

Ulaştırma: Akşar Beldesi Bayburt İl Merkezine 25 km uzaklıktadır. Belde halkının İl merkezine taşınması Belediye otobüsleri ile yapılmaktadır. Konum itibariyle Beldenin kuruluş alanı Bayburt- Gümüşhane Devlet karayolu üzerinde olması sebebiyle Erzurum ve Trabzon istikametine seyahat edecek araç bulunması mevcuttur. Beldenin komşu köylerine uzaklığı ise, Kuzeyinde bulunan Pamuktaş köyüne 7 km, Doğusunda bulunan Nişantaşı ve Taşocağı köylerine 8 km, Güneyinde bulunan Kırk pınar köyüne 12 km, Batısında bulunan Bal kaynak köyüne 9 km uzaklıktadır . Belde içerisindeki mahallelere taşıma, Belediye otobüsleri ile yapılmaktadır. Belde içerisinde bulunan ana yolların % 40 kı asfalt ve parke taşı olarak döşenmiştir.

İletişim : Beldenin 3 mahallesi bulunmakta olup, mevcut yaşayan halkın % 100 iletişimi telefon üzerinden yapılmaktadır. Yöresel olarak radyo ve televizyon yayıncılığı gelişmemiştir.

Bu yazılar Akşar Belediye Başkanı Salih AYDOĞDU tarafından (AB) projesinede aktarılmıştır.


 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri