Ugur Murathan

Bayburtlu Ses sanatçısı Ugur Murathan'ın biyografisi

Ugur Murathan
Ugur Murathan

"Anlatamam" adlı şarkısı ile orta çağ romantizmin hala varolduğunu kanıtlıyan Uğur Murathan Anne Babasi Bayburt´lu ve kendisi Ankara doğumlu bir sanatçı.

Küçük yaşta başlayan türkülere olan ilgisi ve sevgisi onu müzik eğitimine yönlendirdi. Ankara Radyosu sanatçılarından müzik dersleri aldı. Ege Üniversisi Türk Müziği konservatuvarında iki yıl okudu. Sonra yatay geçişle İstanbul İTÜ Türk Müziği Konservatuvarına girdi Bu okulda Alaaddin Yavaşça, Bekir Sıdkı Sezgin, Can Etili gibi müzik üstadlarından dersler aldı. Bu okuldan birincilikle mezun oldu.

TRT'nin Halk Müziği yarışmasında Türkiye Birinciliği kazandı. Gecenin Türküsü programıyla Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği tarafından verilen 2000 Yılı TV Oscarları Ödülü çerçevesinde En İyi Müzik Programı ödülünü aldı..

Murathan, müzik direktörü Sadun Ersönmez ile hazırladığı Anlatamam adlı albümü ile çoksesli halk müziğine yeni bir soluk getirdi. "Anlatamam" albümü çok beğenildi ve bir çok yorumcu bu şarkıyı repertuvarına koydu. Ama albümümde bu şarkının dışında en az altı tane daha hit şarkı bulunuyor. 2500'ün üstünde şarkıdan oluşan bir repertuvarı olan uğur murathan canlı şarkı söylemeyi seviyor .

Müzikal tarzından çok yorumcu kimliğimle ön plana çıkmak isteyen Murathan müziği için genel olarak bir arayış diyor. İçinde türkü, şarkı motifleri içeren özgün eserleri dile getirmeyi seviyor.

Uğur Murathan albümümü yapan firmaKoliba Müzik'in aynı zamanda müzik direktörü.Bu alanda konservatuardan yetişen, bir yerlere gelmek isteyen genç müzisyenlere yol göstermeye, onların çalışmalarına ışık olmaya çalışıyor. Ayrıca haftanın bir günü de mezun olduğu İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı Şan Bölümü'nde eğitim, öğretimin gelişimine katkıda bulunuyor

Genç, dinamik, özünü koruyan Uğur Murathan 2002 kral tv video müzik ödüllerinde en iyi çıkış yapan erkek sanatçı ödülünü aldı.