Mehmet YAŞA

Alemdağ Belediye Başkanı

Mehmet YAŞA
Mehmet YAŞA

Sayın başkanım kendinizden bahseder misiniz, sizi tanıyabilir miyiz?

1964 Yılında Bayburt/Yukarı Kırzı Köyü’nde dünyaya geldim. Yukarı Kırzı Köyü İlkokulu, 1977 yılında Arpalı Ortaokulu ve 1980 yılında Bayburt Lisesinden mezun oldum.  1981-1985 yılları arasında Van 100. Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde üniversite eğitimi aldım. Aldığım pedagojik formasyon ile eğitimimi tamamladım. Özel şirketlerde mümessillik ve işletme müdürlüğü yaptıktan sonra kendi şirketimi kurdum. 1994 yılında aktif siyaset hayatım başladı. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Alemdağ Belediye Başkanlığı’na seçildim.

Sayın başkanım bize ilk önce Alemdağ Belediyesini kısaca anlatır mısınız?

Alemdağ, İstanbul gibi büyük bir şehirde yeşilini ve doğal güzelliklerini koruyarak gelişim sürecini devam ettirebilen sayılı bölgelerden biri. Çok köklü bir tarihe sahip olan Alemdağ 1994 yılında belediye oldu. Biz görevi 2004 yılında devraldık.

Bize birazdan Belediye olarak yapmış olduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Görevi devraldığımızda belediyemiz büyük borç içindeydi ve bu nedenle yapılmış olan belediye binasına bile geçilemiyordu. Öncelikle bu borçları kapattık ve binamıza geçtik. Daha sonra su ve doğalgaz getirilmesini sağladık. Her mahallemizde bir ilkokul olmasını sağladıktan sonra bu ay içinde Alemdağ’ın ilk lisesinin temelini attık. 2007 ve 2008 yıllarında ailesi Alemdağ’da yaşayan üniversite öğrencilerimize burs verdik. Sosyal ve kültürel belediyecilik alanında projeler üreterek Alemdağ’ın gelişimi için çalışmalarımıza hız verdik. Sözlerimin başında da belirttiğim gibi Alemdağ Bizans dönemine uzanan kökleri var. Biz Osmanlı ve Cumhuriyet arşivlerini araştırarak “Bir Tatlı Huzur Beldesi Alemdağ” kitabını hazırladık. Bundan önce de bir dönem Alemdağ’da yaşamış Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Safahat kitabını yayınlamıştık. Her iki kitabımız da çok yoğun ilgi gördü. Yurtdışından dahi kitaplarımızı talep edenler oldu.
Spor alanında yeni bir projemiz hayata geçmek üzere. Gençlerimizin sporla iç içe yaşamaları için mahallelerimize basketbol sahaları, yürüyüş parkurları, spor aktivite alanları oluşturmuştuk. Şimdi içerisinde taekwondodan jimnastiğe kadar çeşitli spor dallarının faaliyet göstereceği bir spor kulübü kuruyoruz.

Takip ettiğimiz kadarı ile sizi hep halkın içerisinde görüyoruz ve Takdir ediyoruz. Makamınızın kapısı da bütün ziyaretçiler için açık mıdır?

Eskiden belediyelerde halk günleri olurdu. Biz buraya halkın isteğiyle, çalışmak için geldik. Şimdi onlarla görüşmelerimizi sınırlandıracaksak burada olmamızın ne anlamı kalacak? Bu nedenle ben sürekli olarak mahalleleri dolaşıyorum. Onun haricinde odamın kapısı her zaman açık. Belediyede olduğum sürece benimle görüşmek isteyen kimse geri çevrilmiyor

Sayın başkanım ilk sorum Bayburt’dan göç sebebinizi kısaca anlatabilir misiniz? Neden göç ettiniz?

İş alanlarının az olması ve bu durumun getirdiği ekonomik sıkıntılar nedeniyle İstanbul’a geldim.

Bir ilçe İle dönüştürüldükten sonra artık gelişmeye başlar ve aynı zamanda İlçe durumundaki bir çok sıkıntaları da çözülmeye başlar. Bayburt İl olalı bu yönde bir ilerleme görülmedi, zira nüfuz sayım sonuçları bunu apaçık ispatlamaktadır. İl olduğu zamanki nüfusunun 3/1 ini göndermiş ve bu rakam olarak 1989 yılında 110 bin olan nüfus 76 bine gerilemiştir. Bunun sebepleri sizce nelerdir?

Benim de İstanbul’a gelmeme sebep olan İş alanlarının olmaması ve yeni yatırımların yapılmaması nedeniyle maalesef Bayburt göç vermeye devam ediyor.

İlimizin kanayan yarası haline dönüşmüş bu nüfus göçünü engellemek için ne türlü alternatifler düşünülebilir?

Avrupa birliği fonları iyi değerlendirilmeli, tarım ve hayvancılıkta modern teknikler kullanılarak verim artırılmalıdır.

Şu anda Bayburt kalkınmak için nerdeyse umudunu Üniversite ye odaklamış durumda, Sizce Bayburt’un kalkınması için Üniversite yeterli olacakmı?

Üniversite mutlaka Bayburt’un çehresini değiştirecektir. Buna bağlı olarak yatırımlar yapılacaktır. Şuan için üniversite Bayburt için şanstır. Bu şans iyi değerlendirilirse çok şeyin başlangıcı olacaktır.

Sayın başkanım önümüzdeki Yerel seçimlerde tekrar Alemdağ Belediye başkanlığına ya da Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmayı düşünüyor musunuz, nasıl bir çizgi takip edeceksiniz açıklar mısınız?

Şuan için Alemdağ Belediye Başkanı olarak siyasette AK Parti çizgisinde yolumuza devam ediyoruz. İleride partimiz ve Sayın Genel Başkanımızın bize uygun bulduğu her görevde hizmet vermeye hazırım.

Sitemiz adına Sayın başkanım Mehmet YAŞA beye sorularımızı cevaplamak için bize zaman ayırdığından dolayı Teşekkür ediyor ve Saygılarımı sunuyorum.