Bekir ÇETİN

Bayburt Belediye Başkanı

Bekir ÇETİN
Bekir ÇETİN

Bayburt’u toplu taşıma problemleri çözülecek mi? Bildiğim kadarıyla özel ve ihaleyi alan firmalar arasında bir problem yaşanıyor? Bizi bilgilendirir misiniz?

Toplu taşıma hizmetinin daha geniş kapsamlı ve düzenli yapılabilmesi için ihale yapılmış ve 20 adet dolmuş ring usulü hizmete başlamıştır. İhale ile hem Belediyemiz 1,5 trilyonluk, kaynak oluşturmuş hem de toplu ulaşımda büyük bir rahatlama sağlanmıştır. Mevcut 5 adet dolmuşçumuz ile yaşanan problem ise çözülerek 25 dolmuşa çıkarılmıştır.


Bize biraz yaptığınız yol ve çevre düzenleme çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Göreve başladığımızdan bu yana, 7 mahallede 200 ‘ e yakın ev ve iyeri kanalizasyonu bağlanmış 200 tona yakın asfalt dökülmesi, 7 km satıh kaplama yol yapılmış, toplu konutun yol ve kanalizasyonu bağlanmış 50.000 m2, parke ve bordür döşemesi yapılmıştır. Çevre düzenlemeleri ile ilgili yoğun proje ve çalışmalarımız devam etmektedir.


TOKİ ( Toplu Konut İdaresi) Bayburt da hangi aşamada ?

Toplu konut ile ( TOKİ) yapmış olduğumuz protokol sonrası 150 konutu 5,5 ay gibi kısa bir sürede bitirmiş ve bunların tamamına yakın satışı yapılmıştır. 128 adet konut için yeniden yer tahsisi yapılmış bu konutların 100 adedi Milli Eğitimden öğretmenlerimize ait olacak, 28 adedi ise sosyal konut olarak fakir ailelere ödeme kolaylığı ile sağlanacaktır.


Bayburt’ un en büyük sorunlarından biri kaldırımların işgali ve düzgün kullanılmaması. Bu sorunu çözmek amaçlı çalışmalar yaptınız. Etkili oldu mu? Şu an ne durumda?

Kaldırım işgali ve hatta yol işgali memleketimizin en büyük problemi idi. “ Kaldırımlar Yayalara Aittir “ sloganı ile yola çıkılarak kaldırım işgaliyesine son verilmiştir. Bu konuda esnafımız büyük anlayış göstermiş olup, problemin çözülmesinde yardımcı olmuşlardır. Kendilerine bu vesile ile de sizler aracılığıyla teşekkür ediyorum.

İlimizdeki temizlik işlerinin özelleştirilmesiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Temizlik İşleri Müdürlüğünü doğuda özelleştiren ilk Belediye olmaktan büyük bir gurur duyuyorum. Hem ekonomik olarak Belediyenin yükü hafifletilmiş oluyor, hem de daha kaliteli ve hijyenik bir temizlik sağlanıyor.


Halk pazarının yeri değiştirildi. Nedenlerini açıklar mısınız?

Haftalık halk pazarının yeri değiştirilerek daha merkezi bir konuma taşındı bu durumda daha rahat ve yakın ortamda tüketicilerimizin Pazar alışverişi sağlanmış oldu. Ayrıca yapmış olduğumuz kapalı halk pazarına köyden gelen tüm ürünler (peynir, yağ ve sebze) toplanarak, hijyenik bir ortamda satışı sağlanmaktadır.

Bu yıl Dede Korkut şenlikleri 5 gün yapıldı . Nedenlerini bize anlatır mısınız?

Dede Korkut Şenliklerimizi bu yıl 5 gün yaparak açılış günlerimizi de Pazartesiden, Cuma gününe aldık. Buradaki amacımız; hafta sonu açılış yaparak devlet büyüklerimizi açılışa getirebilmekti nitekim bu yıl şenliklerde İçişleri Bakanımız ve Kültür Bakanımız , İstanbul’ dan Esenler, Kartal, Alemdar Belediye Başkanımız ve bir çok devlet büyüğümüz törenlere katıldılar. 7 gün bazı gün bazı günlerin boş kaldığı bir şenlik programındansa 5 gün devlet büyüklerinin katıldığı dolu dolu bir programın daha uygun olacağı kanaatini taşımaktayız.

Bildiğim kadarıyla geçenler Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptınız? Bu görüşmenin içeriği nelerdir?

Sayın Başbakanımızdan alınan randevu ile İstanbul Berr Otelde Bayburt’ lu iş adamlarımızı bir araya topladık. Bayburt tarihinde bir ilk olarak gerçekleşen bu toplantı ile Bayburt’ lu iş adamlarımız, yönlendirilerek Bayburt’ a yatırım yapmaları sağlanmıştır. Bugün organize sanayide 5 adet Fabrika temeli atılmış ve büyük aşama kat edilmiştir. İş adamımız Sn. Kazım ERDEM Eğitim Fakültemizi yapmaya başlamış ve büyük mesafe almıştır. İş adamımız Sn. Mustafa KÖSEOĞLU Demirözü İlçemize lise yapmaya başlamış ve bitirmek üzeredir. Bunun bir kıvılcım olduğunu düşünüyoruz, devamı mutlaka gelecektir.


Bayburt ‘ a gençlerimizin eğlenmeleri için Bayburt Gençlik Merkezi türünde eğlence yerleri yapmayı düşünüyor musunuz?

Bayburt Gençlik Merkezi yapımı ile ilgili çalışmalarımız henüz kaynak arayışı aşamasındadır. Gayretlerimiz devam etmektedir.

Bayburt Kalesi ilimizin en önemli tarihi değerlerinden biri... Gece Bayburt’ un silüetini değiştirmesi açısından ışıklandırılması gibi bir düşünceniz var mı?

Bayburt Kalemiz restorasyonu projesi özel idaremiz tarafından yaptırılmış olup yakın zamanda ihale edilerek, tamamlanacaktır. Restorasyonu tamamlandıktan sonra da ışıklandırılması iyi bir şekilde yapılacaktır.

Çoruh’ un ıslah edilmesi çalışmaları hakkında bizlere bilgi verir misiniz?

Çoruh Nehrinin ıslahı ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. D.S.İ Genel Müdürlüğünce proje tamamlanmış 2006 yılında ihalesi yapılarak ıslahı bitirilecektir. Islah yapılmış bölgelerinde Park düzenleme çalışmalarımız başlatılmıştır.


Göreve geldiğiniz günden itibaren karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Göreve geldiğimizden itibaren karşılaştığımız en büyük güçlük, Memleketimizdeki alt yapı yetersizliğidir. Gerek fiziki açıdan, Kanalizasyon, su ve çöp altyapısının oluşturulmamış olması gerekse Belediyede profesyonel yeterli elemanın bulunmamış olmasıdır. Şu anda Kanalizasyon şebeke ve arıtma su şebeke ve arıtma , çöp depolama projeleri yaptırılmakta olup, bunlar hayata geçirilecektir. Belediyeye yetişmiş teknik eleman alımı ise yapılmaktadır.

Sizden önceki yönetimde eksik bulduğunuz yanlar var mı?

Önceki yönetimleri karalama gibi bir davranış içinde bulunmak istemiyorum. Ancak yüklü bırakılmış SSK borcunun bulunması ( 3,5 Trilyon) altyapı konusunda bugüne kadar ciddi çalışmaların yapılmamış olmasını, noksanlık , eksiklik olarak görüyorum.


İlçe belediyelerle ortak çalışmalarınız var mı nelerdir ?

İlçe Belediyelerimiz ile her konuda ortak çalışma yapmaktayız. Son çalışmamız çöp konusunda. Katı Atık Birliğinin kurulmasıdır. Tüm Belediyeler çöplerimizi bir yerde düzenli depolama yapmak için birlik kuruyoruz.

İlimizde belediyemizin gerçekleştirdiği sosyal hizmet faaliyetleri var mı? ( İhtiyaç sahiplerine giyecek, yakacak yardımı gibi )

Belediye olarak ramazanda her yıl gıda yardımı yapılması ve yakacak yardımı yapılması hususunda çalışmalarımız olmaktadır. Ayrıca geçtiğimiz ramazanda iftar çadırı uygulamasını da yaparak bir ilk gerçekleştirmiş oldu.

Sayın başkanım bize birazda sosyal hayatınızdan bahseder misiniz? İşiniz dışında boş zamanınız oluyor ise nelerle uğraşırsınız?

Pek fazla boş zamanım bulunmuyor. Ama imkan oluşturabiliyorsam esnaf ziyareti yapıyorum. Kitap okumayı seviyorum.

Bayburt’ a yatırım yapan iş adamlarından birisiniz . Belediye Başkanı olmadan önce Bimpaş isimli marketler zincirini kurdunuz? Bu halkımız için çok iyi bir hizmettir ve iş alanıdır. . Şehrimiz dışındaki Bayburtlu iş adamlarından da yatırım yapmaları için atılımınız var mı ?

Bayburtlu iş adamlarımızı her fırsatta yatırım yapmaya davet ediyorum. Bayburt’ umuzun orta ve uzun vadede yatırım açısından cazibe merkezi olacağına inanıyorum.

Bayburt derneklerinin kendileri için düzenledikleri geleneksel faaliyetler var. Bu faaliyetleri birleştirip geleneksel Bayburt festivalleri ( örn. Yayla şenlikleri gibi...) haline getiremez miyiz? Dede Korkut dışında düzenlenen bir faaliyetimiz yok . Bununla ilgili düşünceleriniz var mı?

Bayburt’ lu derneklerin bir federasyon altında toplanarak daha büyük bir göç olacakları kanaatindeyim. Bu birlik, her türlü sosyal ve ekonomik faaliyeti yapabilir.

Biraz magazin içerikli bir soru ama insanımızın aydınlanması açısından bir sorum olacak. Özgeçmişinize bakıldığında yüksek okul dışında birde kısa bir dönem çalışma hayatınız olmuş. Ama yatırımların yapılmadığın dönemlerde riske girip Bayburt’ a yatırım yapmışsınız. Fakat bir söylenti dile geliyor bu dönemlerde ( Bayburtlu olmadığınıza dair)Sizce bu nereden kaynaklanıyor? Size göre bu da siyaset yapmanın yüklerinden mi?

Ben, Bayburt doğumlu ancak öğrenimini dışarıda yapmış ve Bayburt’ a yatırım yapmış bir Bayburt’ luyum bundan da gurur duyuyorum. Bu söylentilerin siyasi olmaktan öteye gitmeyeceğini düşünüyorum.


İnternet haberciliğine nasıl bakıyorsunuz? Değişen Türkiye de sizin fikirleriniz nelerdir?

İnternet iletişimi bilgi akışını hızlandıran ve teknolojiyi yaygınlaştıran bir iletişimdir. Mutlaka kullanılması gerekmektedir.


İnternet haberciliğin ilerlediği şu dönemlerde Bayburt Gazeteciler Cemiyeti ödül töreni düzenledi ve katagorilerde internet haberciliğiyle alakalı bir katagoriye rastlamadık. Belki sizin dışınızda gelişen bir olay ama internetin bu kadar ulaştığı insan var iken ve ciddi boyutlarda katılımlar oluyor iken internet haberciliği dalında da böyle bir katagori konulamaz mıydı?


Tamamen katılıyorum. Habercilikte İnternet haberciği görmemek mümkün değildir. Çünkü bütün dünyaya ulaşma imkanı söz konusudur. Böyle bir kategori koyulabilirdi.


Gençlerimize önerileriniz nelerdir?

Gençlerimizi milli ve manevi değerlerimize uygun vatansever ve ahlaklı yetiştirmek zorundayız. Onların geleceğimiz olduğunu unutmamalıyız. Gayretleri bu yönde olmalı diye düşünüyorum.


Sitemizi nasıl buldunuz? Bizimle ilgili eleştirileriniz nelerdir?

Sitenizi mükemmel buluyorum ve takip ediyorum. Sizin köşenizden Bayburt insanlarının bizlere ulaşması soruları ve sorunlarını iletmeleri de ayrı bir takdir konusu. Haber ağırlığının biraz daha artırılması ve sürekli güncellenmesi daha uygun olacak diye düşünüyorum. .

Bize zaman ayırdığınız için şahsım ve bayburt.net adına size teşekkürlerimi sunuyorum.