Salih AYDOĞDU

Akşar Belediye Başkanı

Salih AYDOĞDU
Salih AYDOĞDU

Başkanım bize Akşarı biraz anlatabilir misiniz ?
Akşar Beldesi, Trabzon Erzurum karayolu üzerinde Bayburta 24 km uzaklıkta bayburtun en güzel beldelerinden biridir.


1620 rakımda bulunan Akşar beldesi içerisinden Çoruh nehrinin bir kolu pamuktaş deresi ve balkaynak deresinden gelen sularla tarım arazisinin sulandığı görülmektedir. Tarım ve hayvancılık geçim kaynağıdır. Şirin olan beldemizin yaşayan halkının büyük çoğunluğu il dışında ve yurt dışında kalmakla beraber yaz aylarında Beldemize gelerek ikamet etmektedirler. Beldemizde postahane, tarım kredi kooparatifi, sağlık ocağı (112 acil istasyon) ve 8 yıllık eğitim veren okulumuz hizmet yapmaktadır. 1992 yılında Belediye statüsüne kavuşan beldemiz şu anki mevcut 5 memur, 5 geçici işçi olarak hizmet yapmaktadır.

Bu bilgiler ışında Akşarın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz belediye vasfını kaybedebilir mi?

Belediye Başkanı seçildikten 1 ay sonra Başbakanımızın talimatıyla Ankara” ya çağrıldığımızda ve yapılan görüşmeler neticesinde kesin bilgi alınamamış olup, şayet bu dönem devam edildikten sonra inşallah kapatılmayacağını ümit ediyoruz ve inşallahta kapatılmayacaktır.

Beldenizde yapılması planlanan gölet hakkında bilgi verir misiniz ?

Beldemiz Pamuktaş yolu üzerinde ve tamamen Akşar sınırları içerisinde bulunan Akşar Mehmet Aslan göletinin 10.08.2010 tarihi itibarıyla Trabzon DSİ müdürlüğü ile görüşmelerimiz ve bizzat kendim giderek yerinde incelememiz sonucu şu anda tamamen bitmiş vaziyette olarak en kısa zamanda Ankara ya planları verilmiş olup kısa zaman içerisinde ihale aşamasına gelmiştir. 1790 hektar sulama yapılacak olan göletimizin yüksekliği 41 metre olacak gölet taban alanı ise 17.90 hektar üzerine kurulacaktır.362 metre uzunluğundaki göletimizin 900.000.00 m3 su hacmi bulunmaktadır. İnşallah bittiği zaman kırrpınar ve nişantaşı köylerindeki arazilerininde sulanacağını buradan müjdeliyoruz.

Belediyenizin sosyal etkinliklerinden bahseder misiniz ?

Bu sene Akşar Gençosman şenlikleri adı altında genç Osman ilköğretim okuluna ve okuyan yaklaşık 350 öğrencimize küçükte olsa bir şenlik düzenledik. İnşallah bundan sonraki senelerde böyle şenlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Belediye demek su kanalizasyon yol yapımı ile kalmamalıdır. Bu tür etkinlikler devamlı yapılması lazımdır. Ayrıca bu sene içerisinde okulumuzda bulunan tüm öğrencilere 2 kez kitap ve giyim üzerine yardımlar yaptık. Ayrıca son 10 gün içerisinde yine giyim olarak tüm halkımıza yardım yaptık. Bu tip yardımlar devam edecektir.

Akşar da bulunan korgan köprü, Oslu bana Türbesi ve ne zaman kazısı yapılacak diye merakla beklediğimiz höyükten bahseder misiniz

Akşarda bulunan korgan köprüsünün tarihini zannedersem bilenlerimiz çoktur. Tarihinden bahsetmeden öncelikle 1995 yılı içinde ben belediyede yazı işleri müdür olaraka görev yaparken Erzurumdaki bir toplantıya çağrıldım ve gittiğimde Akşar korgan köprüsü ve höyük üzerine olan toplantıda tarihi korgan köprünün arazi yoluna kapatılması ve höyük içinde sadece üzerinde bulunan arazi ekilmesinde kullanılmasına izin verilmiştir. Bizlerin girişimleri sonucu arkooloji çalışması için taleplerimizde gerekli yazışmalar yapıldığında gerekli bulunan personellerin az oluşumundan ilerideki tarihlerde tekrar gündeme geleceği bildirilmiştir. Bizzat şahsımın Konya Selçuk üniverstesinde bulunan saygı duyduğum prf, Ahmet GÜNCAN hocamızı ziyarete gittiğimde inşallan bayburta geldiği zaman beraber tekrar bir girişimde bulunacağımızı buradan da söyleyebilirim.

Sevgili kadir beye de buradan teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Akşar'da kadir beyi misafir etmek ve ayrıca akşarlı olmasıdan dolayıda bizler her zaman gurur duymuşuzdur. sahibi olduğu Bayburt nete de çalışmalarında başarılar dileriz.

Başkanım bizde çok teşekkür ederiz, inşallah Akşar belediyesinin bu kazanılmış hakkını kimse elinden almaz. bayburt.net olarak Size de çalışmalarınızda başarılar dileriz.