Bayburt Yılanlı Köyü

Kırkpınar Köyünde Mayıs–Haziran aylarında ortaya çıkan yılanların, birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Köye gelenler, bu yılanları vücutlarına koyarak şifa arıyor.

Bayburt Yılanlı Köyü
Bayburt Yılanlı Köyü

Kırkpınar köyünde yılanlar, köylüler tarafından alınarak özel hazırlanmış toprak kaplarda sütle besleniyor. Bazıları için korkutucu olan bu sürüngenler, sedef, yılancık, egzama gibi birçok hastalığa iyi geldiğine inananlar tarafından vücutlarının o bölgelerine konuluyor. Yılanların çıkışıyla beraber Kırkpınar Köyü her yıl binlerce hastanın akınına uğruyor.

Yılancık, sedef, behçet, romatizma ve eklem ağrıları başta olmak üzere birçok hastalığı tedavi ettiği öne sürülen doktor yılanlar, sadece Mayıs ve Haziran ayları arasında ortaya çıkıyor ve bu dönemin sonunda ortadan kayboluyor.

Türkiye'nin dört bir yanından, hatta Avrupa'dan gelen hastalar, yılanları hastalıklı bölgenin üzerine koyarak tedavi olmayı beklerken, köylüler de tedavi olmaya gelenlere her konuda yardımcı oluyor. Hastalara 5 milyon lira karşılığında yılanlı tedavi yapan köy halkı, yılanların 90 yıldan beri köy girişindeki Kırkpınar Dağı'ndan çıktığını, Mayıs ayı ortalarında ortaya çıkan yılanların Haziran ayının ilk haftasında kaybolduğunu söylüyorlar

Tedavi olmak için Kırkpınar Köyü 'ne gelen hastalar, son çare olarak köye geldiklerini anlatarak, "Hastalığımız için gitmedik doktor, çalmadık kapı bırakmadık. Yılanlı tedavinin etkisini duyunca buraya geldik" diyorlar. Daha önce yılanlı tedaviden olumlu sonuç aldıklarını söyleyen hastalar ise akrabaları ile birlikte aynı tedavi için Kırkpınar'a yeniden geliyorlar.